obchodní podmínky |  kontakt


švýcarsko
Navigace - Švýcarsko
Dovolená Švýcarsko Recenze hotelů Švýcarsko
Novinky Švýcarsko Hotely a ubytování Švýcarsko
Víza Švýcarsko Fotogalerie Švýcarsko
Mapy a průvodce Švýcarsko  


       Kdo tu žije? - o lidech

      Obecné informace
      Náboženství
      Národnosti
       Další zajímavosti
      Sociální uspořádání

Švýcarsko - Další zajímavosti

Významné osobnosti Švýcarska

Thomas Cook
Thomas Cook, zakladatel celosvětové cestovní společnosti, pomohl rozvinutí masového turismu ve Švýcarsku v 19. století. Roku 1863 podnikl svou první řízenou výpravu Švýcarskem. Předtím se Cook soustředil na Skotsko (na jezera a vysokohorskou přírodu), ale znechucen odmítnutím anglické a skotské železnice obnovit levný výletní lístek do této oblasti, se rozhodl pokračovat ve svých snahách někde jinde. Švýcarsko se mu zdálo být ideálním. Jeho myšlenky se potom objevují v buletinu Cook´s Excursionist and Advertiser, který psal a vydával.
Vzbudil okamžitý a široký zájem veřejnosti. Cook chtěl zpočátku skupinu 25 spolupracovníků, ale nakonec vyrazil z Londýna 26. června 1863 v doprovodu mírně přebytečných 130 lidí. Cestovali trajektem do Dieppe a potom vlakem do Paříže. Původní skupina se pak smrskla na 62 členů, kteří pokračovali až do Švýcarska. Byly mezi nimi zastoupeny i nepředpojaté, emancipované viktoriánské ženy. Jedna z nich, slečna Jemima Morrell, napsala knihu o jejich zážitcích (Miss Jemima´s Swiss Journal – nyní nevychází, ale je k dostání v některých knihovnách). Různá místa ve Švýcarsku byly zahrnuta do cesty, vrcholným bodem byl Jungfrau region. Bylo to v dobách dávno před tím, než byli hory zkroceny lanovkami a vleky, přesto byly tyto vytrvalé dámy neúprosné ve zdolávání strmých horských průsmyků. Některé stezky, o kterých psala slečna Jemima, byly pouhými žlaby v obrovském útesu, široké akorát tak, aby jimi mohla projít mula.
Cesta se zdála být obrovským úspěchem, i když ne všechno o cizích zemích zaujme turisty (francouzský čaj slečna Jemima hodnotila jako zvláštní). Cook doplnil svůj úspěch dalšími pravidelnými výlety, ale ne každý ocení příval davů. Anglické panstvo, které si kdysi ze švýcarských vrcholů udělalo jakoby vlastní hřišťátko, bylo obzvláště znechucené přívalem turistů.
V těch dobách bylo ve Švýcarsku relativně levno. Směnný kurz byl 1libra=Sfr24. Cookův osobní účet za čaj, přenocování a služby v hotelu Clerc, Martigny, kde se mu dostalo laskavého a liberálního zacházení, byl pouhých Sfr4.50. Náklady na muly a průvodce přes horské průsmyky činily méně než Sfr8 za osobu. Cook se domníval, že s opatrným utrácením by mohlo na 14ti denní výlet do Švýcarska stačit 10-12liber nebo 20liber za měsíc. Nicméně, 20liber bylo stále velká částka peněz pro průměrného Angličana z viktoriánské doby. Ale zřejmě ne pro Cooka, který napsal ve svém dílu (21.července 1863), že 20liber byla částka, jež doma často utratil za módu a pošetilosti klidně jen za jednu noc. Cook sám byl abstinent, ale zdálo že, že měl ve zvyku nechat se rozmazlovat v divokých nočních radovánkách společností nemravných hýřilů.


Albert Einstein
(1879-1955)

Narozený v Německu, přišel se svou teorií relativity v době, kdy pracoval v Bernu. V roce 1905 publikoval speciální teorii relativity a v roce 1916 ji doplnil obecnou teorií relativity. Tyto teorie se staly součástí základů moderní fyziky. Pokoušejí se vysvětlit obrovskou strukturu vesmíru. Vývoj vesmíru je dnes popisován na základě spojení obecné teorie relativity s kvantovou teorií.
Odkaz na 11411 Bern – Einsteinův dům.

Carl Gustav Jung
(1875-1961)

Založil školu analytické psychologie. Narodil se 26. července 1875 v Kesswil, Thurgau a vystudoval medicínu na univerzitách v Basileji a Zurichu. Zprvu spojenec Freuda, ale brzy se postavil proti vídeňské psychoanalytikově čistě sexuální interpretaci podvědomí. Jung rozdělil osobnosti na extroverty a introverty v díle Psychological Types, vydané roku 1921. Později rozvinul teorii o tom, že členové všech kultur se podílejí na kolektivním nevědomí. Jung zemřel v Küsnacht, Zurich, 6.června 1961.

Paul Müller
Paul Müller získal Nobelovu cenu za medicínu roku 1948 za to, že objevil insekticidní schopnosti DDT. Během deseti let po představení DDT zachránil zhruba 5miliónů životů, ačkoli to bylo v mnoha zemích zakázáno kvůli tomu, že se dostává do půdy a že narušuje trávicí řetězec.


Další nositelé Nobelovy ceny

Mezi další nositele Nobelovy ceny v oblasti fyziologie a medicíny patří:
- Emil Theodor Kocker (1909),
- Walter Hess (1949),
- Tadeus Reichstein (1950),
- Daniel Bovet (1957),
- Werner Arber (1978)
- a Rolf Zinkernagel (1996).

V oblasti chemie jsou nositelé Nobelovy ceny:
- Alfred Werner (1913) za formulaci koordinace teorie valence,
- Paul Karrer (1937), který jako první izoloval vitamín A a K
- Leopold Ruzicka (1939)
- Vladimír Prelog (1975)
- Richard Ernst (1991)

V oblasti fyziky jsou nositelé Nobelovy ceny:
- Wolfgang Pauli (1945), který formuloval princip výlučnosti elektronu a předpověděl existenci neutrina.
- Heinrich Rohrer (1986)
- Alexander Müller (1987)

Mezi další významné švýcarské osobnosti:
- Jean Piaget (1896-1980), psycholog a průkopník výzkumu dětské inteligence. Nejvíce se proslavil výzkumem rozvoje kognitivních funkcí (smyslového vnímání, inteligence a logiky).
- Werner Arber, který přispěl k experimentálnímu výzkumu genů
- Adolf Portmann, biolog
- roku 1995 dva švýcarští astronomové Michel Mayor a Didier Queloz byli první, kteří dokázali existenci planety mimo náš solární systém

UMĚNÍ
Švýcarské umění nemá silnou tradici. Mnoho kreativních Švýcarů opustilo zemi a jejich popularita rostla v zahraničí, např. filmový ředitel Jean-Luc Godard, umělec Paul Klee (1879-1940) se narodil v Bernu, kde také můžete vidět jeho práce v Uměleckém muzeu, nebo architekt Le Corbusier. Mezi významné švýcarské umělce patří také Ferdinand Hodler.

Alberto Giacometti
(1901-66)
Švýcarský sochař, který měl úspěch s výstavou v Paříži a pak v New Yorku, uznávaný jako vůdčí představitel „existencialistického“ umění (s hubenými, osamocenými postavami), které vyjadřovalo poválečné duševní odcizení.

LITERATURA
Málo švýcarských spisovatelů upoutalo mezinárodní pozornost. Hermann Hesse patří mezi známé romanopisce, narozen v Německu, ale občan Švýcarska.
Carl Spitteler (1845-1924) získal Nobelovu cenu roku 1919 za svou tvorbu v němčině.
Díla Maxa Frishe, který tvořil později, byla překládána do angličtiny a často pojednávají o zákazech ve švýcarské společnosti.

Jean-Jacques Roussea
(1712-78)
Narodil se v Ženevě, ale většinu svého života strávil ve Francii. Zdůrazňoval přirozené dobro lidských bytostí a úplatné vlivy institucionalizovaného života. Jeho Sociální smlouva (1762) ovlivnila francouzskou buržoazní revoluci a zavedla heslo: „Rovnost, volnost, bratrství!“

HUDBA
Skladatelé Ernest Bloch (1880-1959) a Frank Martin (1890-1974) se narodily v Ženevě. Arthur Honegger (1892-1955), další hudební skladatel, se narodil ve Francii, ale měl švýcarské rodiče a i on sám se považoval za Švýcara.


Průvodce a mapy


Porýní...
Porýní  2 - /Rhein Radweg/ Bodensee  - Basel
110 Kč
Švýcarsko
Švýcarsko
128 Kč
Rhona...
Rhona - Andermatt – Ženeva - Rhone Radweg -  Cyklostezka
369 Kč
Ženeva...
Ženeva - 1:10 000 - plán města
134 Kč
Švýcarsko...
Švýcarsko pěšky a vlakem - 18 báječných výletů
159 Kč

Provozovatel:
cestování dovolená
exotická dovolená

Proč nakupovat právě u nás?
  • Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • Najdeme vám tu nejlepší cenu

Oddělení prodeje:

Nevíte co přesně hledáte?Švýcarsko.org

Odkazy
odkazy